DOMŮ ČTIVO HRY VIDEA

Jak funguje půjčka a co jsou úroky?


Podobné články:

Půjčka, správně označováno jako úvěr, se může stát výborným způsobem, jak získat velký obnos peněz. Ovšem i výborným způsobem, jak se zadlužit do konce života a stát se bezdomovcem bez jakéhokoli majetku.


Zdá se to jednoduché, někdo nemá peníze, tak si je půjčí a poté je po menších částkách začne splácet a po splacení je vše jako dřív. Jenže co se stane, když z nějakého důvodu není možné půjčku splácet? Nejdříve dostanete upomínku k zaplacení a např. nějakou pokutu. V případě, že stále nesplácíte, můžete být zapsáni do registru dlužníků. V České republice se nazývá SOLUS. Pokud jste v registru dlužníků, bude nižší pravděpodobnost, že vám banky nebo jiné společnosti opět půjčí, protože si nebudou jisti zdali jim to také vrátíte. Když je rozhodnuto, že peníze neseženete, přijde si pro vás exekutor a dluh se bude splácet z vašeho majetku.


Kdo je exekutor?


Exekutor se stará o vymáhání soudních rozhodnutí. Nejčastější rozhodnutí které exekutor vymáhá, bývá splacení dluhu (dluh bývá částka kterou splácíte). Exekutor má jisté právní pravomoci, které mu umožní: zabavení majetku osobě která nesplácí dluh (dlužník), zajištění účtu osobě nesplácející dluh, snížení platu nebo také odebrání peněz z penzijního spoření (spoření na důchod) osobě nesplácející dluh. Exekutor musí jednat vždy podle pravidel, nemůže si zas dovolit vše. Exekutora většinou neplatí stát, ale jeho plat se skládá z části zabavených peněz.


Pokud si půjčíte peníze, nečekejte splacení stejné sumy, kterou vám banky nebo jiné společnosti poskytli. Banky a jiné společnosti k dané částce mohou připočítat např. 10% (pravidlem není 10%, pravé číslo je uvedeno jako úroková sazba), při částce 100 000 Kč to znamená že splatíte 110 000 Kč. Tomuto poplatku se říká úrok. Úrok, banky a další společnosti používají, jako výplatu pro sebe, za poskytnutí půjčky, kus této částky používají také, jako případné rezervy, kdyby osoba nemohla platit. S úrokem 10%, zaplatíte 110 000 Kč z původních 100 000 Kč. Úrok ovšem nemusí být jediným poplatkem, banky a jiné společnosti mohou účtovat poplatky, za vedení účtu či založení půjčky. Např. společnost může vyžadovat 2 000 Kč za založení a 200 Kč/měsíc za vedení účtu. Dohromady 116 800, pokud splácíte dva roky. Částka splácena navíc, včetně poplatků, se nazývá RPSN. Nejčastěji se uvádí RPSN v procentech.


Když si někdo chce založit úvěr (půjčku), musí se nejdříve rozhodnout, jaký by chtěl typ. Zde zmíním dva:


Spotřebitelský úvěr (půjčka)


Spotřebitelský úvěr se specializuje na financování osobních potřeb neboli např. nákupu auta, televize, telefonu nebo nábytku.


Hypoteční úvěr (půjčka)


Hypoteční úvěr, často jen hypotéka se specializuje jen na financování nákupu nebo rekonstrukce nemovitosti (dům, byt nebo stavební pozemek atd.). Tento typ půjčky bývá splácen 15 až 30 let.


  • Vojtěch Škvor
  • Věda
  • 1. vydání - Ekonomický koutek

  • [BETA] Poslech textu: