Úvod
Dungeons and Dragons, zkráceně D&D, je na představivosti založená desková hra vedená vypravěčem, DMem, který provádí hráče hrou a hraje za postavy, které nejsou hráči (NPC). Hra probíhá tak, že DM říká hráčům, co se děje a co vědí atd., a hráči mohou dělat, co chtějí, například bojovat, nakupovat nebo hledat nějakou věc (pomocí kostky). Hra bývá nejčastěji zasazena do středověkého prostředí s různými fantastickými tvory, kouzly a mnoha dalšími věcmi. Tato hra se rozšířila z Ameriky až po Asii a vzniklo na ni mnoho rozšíření, jako například Tomb Of Annihilation, Tyranny Of Dragons: Rise Of Tiamat a mnoho dalších. Kromě rozšíření vznikly také různé alternativy, jako například Dračí Doupě, Dračí Hlídka, Warhammer Age of Sigmar: Soulbound, Pathfinder a mnoho dalších! D&D je každopádně skvělá desková hra pro fanoušky fantastických světů.
Kdo je to vlastně DM?
DM je zkratka pro vypravěče (Dungeon Mastera), který hráče provází hrou od jejího začátku až do konce. Mít roli DMa není vůbec jednoduché. DM totiž musí mít vymyšlený zajímavý příběh, kterým hráče provádí, a také být připravený na všechny věci, které hráči mohou udělat, například hledat obchod, odejít libovolnou cestou nebo udělat jakoukoli pitomost (jako například skákání backflipu ze schodů – z vlastní zkušenosti vím, že se to stává).
Hraní DMa bezesporu není snadné, i když tomu napomáhá neomezená moc ve vašem herním světě.
Akce!
V Dungeons & Dragons jsou dvě hlavní kategorie akcí, které postava může vykonat během svého kola v boji:
Akce (standardní akce)
To je hlavní akce, kterou postava vykoná během svého kola. Může zahrnovat:
- Útok na nepřítele,
- použití kouzla,
- použití předmětu (např. lektvar),
- pohyb (i když pohyb je samostatný).
Bonusová akce
Toto je menší akce, kterou může postava vykonat navíc k hlavní akci, pokud to její schopnosti umožňují. Příklady:
- Bonusové kouzlo,
- bojové schopnosti,
- útok s druhou zbraní (u postavy se dvěma zbraněmi).
Pohyb
Pohyb je samostatný a může být vykonán kdykoliv během kola, nezávisle na akcích.
Reakce
Některé akce mohou být vykonány jako reakce, pokud nepřítel opustí tvou blízkost.
Zkrátka, postava má jednu hlavní akci a může použít bonusovou akci, pokud na to má schopnost. Tímto způsobem může kombinovat různé taktiky a akce během boje.
K čemu nám jsou Hrací kostky a význam d20, nebo d12
Když se řekne „D20“ nebo třeba „D12“, znamená to Dice 20, v překladu: Kostka 20, neboli dvacetistěnná kostka. A stejně to máme taky s: D4, D6, D8, D10 a D12 (jaké vidíte číslo, tolik má ta kostka stěn).
Využití hracích kostek
Hrací kostky využijeme většinou díky akcím, viz. Akce! Např. když si chci hodit na velikost poškození, nebo jestli se trefím do zaměřeného cíle lukem. Ale využijeme je i při aktivitách, jako je např. lezení po stromě nebo rybaření.
Jak fungují hody
Hody fungují tak, že když chceš např. přeskočit trhlinu, tak je stanovené nějaké číslo, které ty musíš přehodit, jinak spadneš dolů. Takže si hodíme D20, a pokud přehodím číslo 16, tak nespadnu.
Kritika a neúspěch
Taky se může stát, že hodíte přímo 20, nebo 1.
- Když hodíte číslo 20, říká se tomu kritika (skoro automaticky se povede aktivita, na kterou házíte).
- Když hodíte číslo 1, skoro automaticky pokazíte danou činnost.
Tvorba postavy
Pokud si chcete vytvořit svoji postavu do D&D, budete se muset zorientovat v kategoriích (něco jako povolání), jako jsou např. Bojovník – vyniká v boji s mečem a něco toho i vydrží, Zloděj – vrhá se na své nepřátele ze stínů a aniž by vydali jedinou hlásku, zloděj se o ně postará, Černokněžník – využívá své zdraví k tomu, aby na nepřátele zaútočil velmi silnými kouzly, a další.
Kategorie a podkategorie
Tyto kategorie mají také „podkategorie“. Např. Bojovník má podkategorii, že dokáže v boji použít magické zbraně, a další. Potom musíte dbát na rasy, které vám umožňují např. vidět ve tmě. Každá rasa má něco svého a něco, co ostatní nemají, např. Měniči jsou něco jako vlkodlaci (umí se přeměnit do napůl vlka nebo třeba medvěda), nebo Aarakokry – jsou velcí ptáci humanoidní postavy s křídly, které umějí létat, a další.
Tvorba postavy
Tvorba postavy spočívá v tom, že poskládáte kategorii, její podkategorii a rasu, a vyjde vám z toho vaše postava, kterou můžete libovolně upravit ve vzhledu, chování a obecně v charakteristice. Tato postava, kterou si vytvoříte, se potom pohybuje v daném světě s postavami ostatních hráčů a každý z hráčů ovládá svou postavu.
-zpět na čtivo-